Skuteczna termoizolacja to bardzo ważny etap budowy domu. To ona odpowiadać będzie za wysokie bądź niskie rachunki za ogrzewanie oraz za komfort cieplny odczuwany we wnętrzach. Nieodpowiednio wykonana izolacja budynku lub też użycie złych materiałów do wykonania warstwy ocieplenia będzie skutkowało dużymi stratami ciepła, a przez to dyskomfortem, również i tym finansowym.
Skuteczne ocieplanie natryskowe
Do najlepiej znanych i najczęściej stosowanych metod ocieplania domów należy izolacja wykonana z wełny mineralnej bądź ze styropianu. Wełnę stosuje się najczęściej na budynkach drewnianych, ponieważ dzięki elastyczności materiału doskonale sprawdzi się ona w kontakcie z deskami. Ponadto ma najwyższą klasę niepalności, co w połączeniu z drewnianymi elementami domu ma bardzo duże znaczenie. Styropian natomiast stosuje się wszędzie tam, gdzie warstwa ocieplenia będzie miała kontakt z betonem. Do stosunkowo nowych metod izolacji budynków należy ocieplanie metodą natryskową. Do natrysków używa się pianki poliuretanowej, która może pochwalić się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Materiał ten ma widocznie niższy współczynnik przenikania ciepła, co pozwala na użycie dużo cieńszej warstwy izolacji. Ocieplanie metodą natryskową, choć droższe w wykonaniu niż tradycyjne izolacje, zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Główną zaletą tego typu izolacji jest fakt, że jej wykonanie zajmuje dużo mniej czasu, niż ocieplenie wełną lub styropianem. Na izolację poddasza użytkowego o powierzchni około 100m2 wystarczy kilka godzin. Przy obecnym tempie budowania domów przyspieszenie poszczególnych etapów prac ma ogromne znaczenie.
Choć wykonanie izolacji pianką PUR nie jest czasochłonne, nie będziemy w stanie samodzielnie podjąć się tej pracy. Głównie z uwagi na nieznajomość materiału, ale także na brak sprzętu, ponieważ do natrysków stosuje się specjalne agregaty. Pamiętajmy również, aby do prac wynająć polecaną i sprawdzoną firmę, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów.