Nowości technologiczne!

Zajęłam się błyskawicznym zwrotem VAT z Francji

Od niedawna prowadzę własną działalność gospodarczą. Kiedy ją zakładałam, nie spodziewałam się, że moja działalność tak szybko się rozrośnie. Od ponad roku współpracowałam między innymi z francuskim klientem. Bardzo często musiałam jechać do niego, żeby załatwiać poszczególne sprawy formalne. Były to kwestie, których zwyczajnie nie dało się zrobić przez telefon czy wideokonferencje.

Skorzystałam z błyskawicznego zwrotu VAT z Francji

błyskawiczny zwrot VAT z FrancjiZałatwianie spraw „twarzą w twarz” miało swoje plusy, jednak nie mogłam nie zauważyć, że w związku z tym ponosiłam ogromne koszty związane z podróżą, zakwaterowaniem czy wyżywieniem na miejscu. Na szczęście okazało się, że przynajmniej część pieniędzy będę mogła odzyskać. Okazało się bowiem, że jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą mogę ubiegać się o błyskawiczny zwrot VAT z Francji. W tym celu wystarczy podczas podróży służbowych zbierać faktury VAT z numerem NIP firmy, a następnie, najpóźniej do 30 września następnego roku złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym (właściwym ze względu na siedzibę firmy, a w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania) wniosek VAT – REF. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT, na których wyszczególniony jest zapłacony zagranicą podatek VAT. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest to, że można go złożyć elektronicznie.

Jest to bardzo proste i szybkie rozwiązanie. Można je wykonać samodzielnie lub zlecić księgowej, która na co dzień zajmuje się sprawami firmy. W ten sposób można naprawdę błyskawicznie odzyskać zapłacony we Francji lub innych krajach Unii Europejskiej podatek VAT. Byłam bardzo zadowolona, ponieważ dzięki temu w ciągu zaledwie kilku tygodni na moje firmowe konto wpłynęła znaczna kwota pieniędzy.