Nowości technologiczne!

Najlepsze sery ze Szwajcarii

Od wielu lat wiadomo, że Szwajcaria słynie również z wyrobu wyśmienitych w smaku serów. To właśnie w Szwajcarii powstała słynna na całym świecie potrawa, fondue. Fondue to małe kawałki chleba zanurzone w stopionym wcześniej serze. Szwajcaria słynie z wyrobów niezliczonej ilości gatunków serów.

Tradycyjne sery ze Szwajcarii

sery szwajcarskieZ zachodniej części Szwajcarii wywodzi się ser, który przez wielu nazywany jest królewskim. Mowa tu o emmentalerze, który produkowany jest z mleka od krowy. Nazwa sera wywodzi się od rzeki Emme. Produkt odznacza się sporej wielkości dziurami oraz specyficznym smaku określanym jako słodko orzechowy. To właśnie emmentaler wykorzystywany jest w fondue. Tylko sery szwajcarskie produkuje się z wykorzystaniem świeżego mleka. Kolejnym serem jest gruyère, który jest jednym z najbardziej popularnych serów w tym kraju. Produkowany również z mleka krowiego, charakteryzuje się orzechowym łagodnym smakiem. Nie ma jednak dziur, co odróżnia go do emmentalera. Ser poddawany jest procesom dojrzewania. Dojrzewa on od trzech do nawet dziewięciu miesięcy. Im dłużej ser dojrzewa tym ma bardziej szlachetny smak. Ser ten spotykany jest wyłącznie w tym kraju w regionie z którego pochodzi. Trzecim serem jest appenzeller wyrób nazywany sekretem Szwajcarów. Jego receptura jest pilnie strzeżona od ponad 700 lat. Ser pochodzi z północno-wschodniej części Szwajcarii. Ser jest twardy i posiada maleńkie otwory. Dojrzewa w specjalnie przygotowanej ziołowej solance. Przez to produkt ma bardzo intensywny i specyficzny smak oraz zapach. Ten alpejski kraj charakteryzuje się wyrobem około pięciuset gatunków sera. Szwajcarzy od wieków produkują na swoich ziemiach sery i są w tej dziedzinie ekspertami.

Sery szwajcarskie opisywał jeden z rzymskich pisarzy Pliniusz Starszy. Specjalna unikalna metoda produkcji tych serów sprawia, że produkty te mają duże walory smakowe oraz odżywcze. Mają w sobie dużą porcję białek, twarde sery mają dużą ilość wapnia oraz witaminę D, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.