Nowości technologiczne!

Pomoc psychologiczna w zaburzeniach lękowych

 

Na zaburzenia psychiczne cierpi coraz więcej osób. Wiadomo, że najbardziej popularną jednostką wśród tego rodzaju zaburzeń jest depresja. Ale wiele osób cierpi też na zaburzenia lękowe. Jeszcze nie tak dawno temu zaburzenia te określano mianem nerwic.

Terapia psychologiczna w różnych rodzajach nerwic

psychologJak można się domyślić, głównym objawem w tych zaburzeniach jest lęk. Niestety często bywa tak, że pacjent jest tak bardzo przyzwyczajony do uczucia lęku, że nawet nie potrafi skojarzyć tego uczucia z konkretnymi sytuacjami – nie wie, że to lęk powoduje u niego konkretne objawy. Osoby z nerwicami początkowo często biegają od specjalisty do specjalisty, zastanawiając się, co się z nimi dzieje – drżą im ręce, nadmiernie się pocą, mają problemy gastryczne, bóle głowy, kołatanie serca. Dopiero później w końcu uświadamiają sobie, że tak naprawdę potrzebny jest im psycholog, bo z ich ciałem wszystko jest w porządku, a to psychika płata im figle. Jeśli nagromadzi się zbyt wiele negatywnych emocji i nie zostaną one wyrzucone na zewnątrz, to uchodzą one właśnie w postaci lęku. Lęk z kolei potrafi wytwarzać przeróżne objawy kliniczne. Niestety bardzo często mają się one nijak do wyników badań. Pacjent może skarżyć się na bóle w klatce piersiowej, szybsze bicie serca, nocne poty, drżenia, a w badaniach krwi, EKG, RTG, USG wszystko wychodzi jak najbardziej prawidłowo. Psycholog powinien przeprowadzić najpierw badania psychologiczne, które pozwolą na dokładniejsze rozpoznanie zaburzenia.

Chodzi o to, że zaburzeń lękowych jest bardzo dużo. Mogą być to fobie, zespół lęku napadowego, lęk uogólniony, hipochondria, zespół stresu pourazowego. Kiedyś to wszystko wrzucano do jednego worka i nazywano nerwicą. Teraz psychiatra i psychologia wiedzą zdecydowanie więcej o różnych zaburzeniach psychicznych i ich leczeniu.