Nowości technologiczne!

Wszystko o filcu naturalnym

Zasadniczo filc jest włókniną. Jest on wytwarzany przez ściśnięcie i zmatowanie włókien razem, aż połączą się, tworząc trwałą tkaninę. Filc ma długą historię i jest najstarszą znaną formą tkaniny. Filc był używany w wielu kulturach jako materiał na odzież, obuwie, dywany, a nawet namioty. Charakterystyczna jurta była tradycyjnie wytwarzana z filcu.

Jakie zalety filcu można wymienić?

filc naturalnyDzisiaj filc jest wykorzystywany w wielu projektach rzemieślniczych. Jednym z powodów ponownej popularności filcu do zastosowania w rzemiośle jest jego wszechstronność. Filc sięga od kawałków produkowanego na rynku filcu, które są wykonane z włókien sztucznych, które są ekonomiczne w zakupie, po ręcznie filc, który wykorzystuje najlepsze włókna zwierzęce. Jest wykorzystywany w rzemiośle dla dzieci Produkowane na rynku filce są idealne do wykorzystania w rzemiośle dziecięcym. W odróżnieniu od tkaniny, filc się nie strzępi. Jako taki, jest to świetny materiał dla dzieci do nauki szycia. Filc można ciąć zwykłymi nożyczkami rzemieślniczymi. Filc jest również popularnym materiałem do wyrobu ręcznie wytwarzanych produktów, takich jak torby, czapki i inne akcesoria. Ręcznie robiony filc naturalny jest często używany w tych projektach, co pomaga wytwarzać przedmioty, które bardzo różnią się od przedmiotów kupowanych w sklepie. Artyści tekstylni również używają filcu w swojej sztuce. Filc jest dobrą powierzchnią do haftowania i ozdabiania ozdobami. Filc wełniany jest również łatwy do barwienia barwnikami kwasowymi.

Zazwyczaj filc jest wytwarzany przez manipulowanie włóknami, aż zmatowią, a następnie kurczenie tkaniny, aby włókna się zablokowały. Ręcznie robiony filc jest zwykle wytwarzany na jeden z dwóch sposobów: albo jest on wykonywany w procesie filcowania na mokro, który polega na zwilżaniu włókien i mieszaniu ich do momentu, aż zostaną one połączone w celu utworzenia solidnej tkaniny, lub filcowaniu igłowego.