Nowości technologiczne!

Muzeum nie może istnieć bez gablot

 

Bardzo lubię swoją pracę. Skończyłam historię sztuki i jestem zatrudniona w muzeum. Zajmuję się wieloma sprawami, jednak zaczynałam od pilnowania ekspozycji. Było to istotne, ponieważ wiele osób nie umie zachować się w takim miejscu przyzwoicie. 

Muzealna gablota szklana

gabloty szklaneWydawać by się mogło, że mają z tym problemy tylko dzieci, jednak nic bardziej mylnego. Wielu dorosłych tak rzadko odwiedza instytucje kultury, że nie wiedzą, jak należy się zachować w takim miejscu. Dobrze, że istnieją gabloty szklane, które ochraniają zgromadzone dzieła sztuki przed brudnymi rękami odwiedzających czy uszkodzeniami. Są one potrzebne także do tego, żeby ekspozycja prezentowała się atrakcyjnie dla zwiedzających. Najczęściej posiadają wmontowane oświetlenie, które umożliwia obserwację. Czasami elementami ekspozycji są naprawdę małe elementy takie jak np. monety, fragmenty kości czy małe rysunki. Żeby móc się nim przyjrzeć, niezbędne jest dobre oświetlenie. Atutem takiego rozwiązania jest także to, że dzięki przeźroczystości szkła, można obejrzeć dany przedmiot z kilku perspektyw. Może być to istotne np. przy pokazywaniu ceramiki o oryginalnym kształcie czy rzeźb. Trudno wyobrazić sobie istnienie jakiekolwiek muzeum bez tego przedmiotu. Bez względu na to, czy jest to najpopularniejsze muzeum w Londynie, czy Paryżu, wszędzie można tam spotkać podobne rozwiązania. Są uniwersalne i można w nich pokazywać zarówno mniejsze przedmioty, jak i większe np. mumie czy posągi.

Staram się, aby wystawy prezentowane w muzeum, były zawsze ciekawe. Dzięki specjalnym szybom eksponaty są bezpiecznie przed uszkodzeniami, a odwiedzający mogą je zobaczyć z bliskiej perspektywy. Bardzo często jestem świadkiem tego, jak niektórzy intensywnie potrafią oglądać i zwracać uwagę na detale, więc takie rozwiązanie jest idealne.