Wejście do sklepu z paszą może być dla nowego właściciela konia oszałamiającym przeżyciem. Półki są absolutnie wypełnione belami siana, workami zboża w ogromnych odmianach, dodatkami, które mają jakikolwiek magiczny efekt. Jeśli posłuchać sprzedawców, w końcu nakarmimy swojego konia dwudziestoma różnymi rzeczami. Ale czego tak naprawdę potrzebuje koń? Jaki rodzaj karmy będzie dla niego odpowiedni?
Dwa typy paszy dla koni
Kiedy projektujemy dzienną porcję dla konia, naszym pierwszym zadaniem jest skategoryzowanie dwóch głównych rodzajów pożywienia, które będzie spożywał koń. Kategorie te znane są jako pasze objętościowe i koncentraty. Do paszy objętościowej zalicza się siano – takie jak tymotka, lucerna lub trawa bermudzka – oraz trawę (wypas). Jest to rodzaj pożywienia, które twój koń naturalnie jadłby w stanie dzikim, dlatego najlepiej dla jego układu pokarmowego jest spożywać duże ilości paszy objętościowej w porównaniu z koncentratami. Koncentraty to zboża i zboża, którymi karmimy nasze konie raz lub dwa razy dziennie. W poprzednich latach różne rodzaje zbóż często były karmione osobno – na przykład owies, jęczmień, kukurydza lub otręby. Obecnie wiele różnych firm paszowych produkuje mieszanki koncentratów, które są specjalnie testowane i formułowane, aby osiągnąć określony cel. Te mieszanki są przygotowywane przez wykwalifikowanych dietetyków, dlatego ogólnie zaleca się, aby wykorzystać ich umiejętności i podawać profesjonalną mieszankę, zamiast próbować samodzielnie zbilansować dietę złożoną z prostych ziaren. Dlatego pasza niskoenergetyczna dla konia jest tak kluczowa.
Ważną rzeczą przy obliczaniu racji żywieniowej konia jest dobranie odpowiedniego stosunku paszy objętościowej do zawartości koncentratu. Konie, zwłaszcza rodzime lub kucowe, często wykonują niewielką lub żadną pracę, stosując samą paszę objętościową, być może z dodatkiem witamin i minerałów lub środka wspomagającego.