Postanowiłam uzupełnić braki w swojej wiedzy na temat systemu oczyszczania. Planuje studiować ochronę środowiska i jako przyszła studentka poczułam się zobligowana do zapoznania się z tematem. Zaczęłam od czytania nowinek technologicznych, które wspierają działania ekologiczne. Zainspirował mnie tekst dotyczący oczyszczania ścieków w różnych przepompowniach.
Kto jest zaciekawiony przepompownią ścieków?
Temat wydaje mi się o tyle ciekawy, o ile spojrzymy na niego całościowo. Dlaczego zdaje mi się ważnym, uświadamianie ludzi na tematy związane z ochroną środowiska dowiecie się już za chwilę. Przepompownia ścieków działa na zasadzie jednego systemu, którego głównym działaniem jest zmiana poziomu wody z poziomu wyższego na niższy w celu optymalizacji. Ze względu na przeznaczenie, przepompownie można podzielić na mniejsze przydomowe, sieciowe oraz główne. Niezwykle ważnym zdaje mi się być spojrzenie na to jako na holistyczny system przepływu. To, co spływa z naszych poszczególnych, małych gospodarstw domowych trafia do przepompowni głównej i ma wpływ na środowisko. Model ten ukazuje zależność i wpływ, jaki indywidualna osoba, jednostkowe gospodarstwo domowe ma na cały przebieg dalszego procesu. Uważam, że świadomość takiej „mocy” może skłaniać ludzi do refleksji nad własnym zachowaniem i odpowiedzeniem sobie na pytanie: Czy wspieram środowisko, czy wręcz przeciwnie? Obecnie pompy, składają się ze specjalistycznych silników elektrycznych czy też spalinowych. Są produkowane jako duże elementy przemysłowe w fabrykach i ze względu na ich powszechność, mogą posłużyć również do przepompowywania innego rodzaju płynów.
Innowacje pozwalają przenosić je z miejsca na miejsce, w zależności od ilości czasu potrzebnego na budowę przepompowni. Co więcej, innowacje w tej branży sprawiły, że przepompowniami ścieków zainteresowane są również środowiska biznesowe, a liczba inwestorów chętnych wejścia w taki projekt rośnie.