Ocieplenie poddasza jest bardzo istotną częścią przygotowania poddasza do użytku. Zwykle ta część domu jest bardzo mała, ma wiele skosów i będzie mieć nisko położony sufit. Trzeba więc pamiętać o tym, aby podczas prac remontowych nie zabierać zbyt wiele cennej przestrzeni. Wymusza to stosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań.
Poddasze ocieplone pianką
Pianka PUR otwartokomórkowa (taka jest stosowana do ocieplania budynku wewnątrz) posiada dobry współczynnik termoizolacyjności, lepszy niż wełna czy styropian o tej samej grubości. Sprawia to, że izolacja z pianki poliuretanowej jest cieńsza niż warstwa innego materiału, która służyłaby ociepleniu poddasza w takim samym stopniu. Co więcej, ocieplenie poddasza pianką poliuretanową przebiega bardzo szybko i jest stosunkowo proste, cała praca może zająć zaledwie dzień czy dwa. Jest to spora różnica w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi. Ponieważ pianka po nałożeniu znacznie zwiększa swoją objętość, to możliwe jest uzupełnienie nią każdego zakamarka, który stanowi potencjalny mostek termiczny. Ważne jest również, że pianka jest obojętna dla zdrowia, nie stanowi też miejsca do rozwoju pleśni czy grzybów, a gryzonie nie będą w niej robić norek. Kolejna ważna zaleta pianki to fakt, że nie przesuwa się ona z czasem. Przykładowo źle założona warstwa wełny mineralnej może się zsunąć, a izolacji z pianki coś takiego zupełnie nie grozi.
Izolacja pianką, zarówno poddasza, jak i innych części domu, jest w naszym kraju coraz popularniejsza. Przekłada się to na bardziej konkurencyjne ceny i jakość usług, tak więc łatwo znaleźć dobrego specjalistę, który zajmie się ociepleniem poddasza w krótkim czasie. Ten rodzaj izolacji ma wiele zalet i przekonuje się do niego coraz więcej osób.