Kleszcze powszechnie występują w naszym kraju. Okres późnej wiosny i wczesnego lata to czas, w którym należy na nie szczególnie uważać. Ukąszenie przez kleszcza najczęściej nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji, niemniej jednak nigdy nie należy go lekceważyć.
Nie należy lekceważyć objawów ukąszenia przez kleszcza
Kleszcze należą do grupy pasożytów żywiących się krwią żywiciela. Przy okazji wpuszczają do organizmu żywiciela toksyny. W ostatnich latach obserwuje się wzrost populacji kleszczy w naszym kraju. Ma to zapewne związek z powolnym ocieplaniem się klimatu. Wiele osób ma wątpliwości, co do tego jak wygląda ukąszenie kleszcza Objawy ugryzienia kleszcza to zazwyczaj wędrujący rumień na skórze, ból i pieczenie. W przypadku wystąpienia tego typu objawów, zwłaszcza gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Lekarz powinien wykonać szczegółowe badania pod kątem boreliozy i innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Borelioza należy do najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej objawów nie należy lekceważyć, gdyż może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. W dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnego w skutkach zapalenia mózgu. Choroba prowadzi do zapalenia stawów, poważnych objawów neurologicznych oraz zaburzenia pracy serca. Podjęte w odpowiednim czasie leczenie najczęściej przynosi pozytywne rezultaty. Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć.
Ugryzienie przez kleszcza może się zdarzyć w różnych sytuacjach, najczęściej podczas spaceru w pobliżu gęstych krzaków i zarośli. Kleszcze lubią zacienione obszary, można je spotkać w gęstych krzakach, zaroślach, między gałęziami drzew. Niektóre kleszcze przenoszą groźne choroby. Przed ukąszeniem kleszcza uchronią nas specjalne preparaty.