Nowości technologiczne!

Praca przed komputerem na dobrym fotelu

 

Przepisy BHP w biurze standaryzują wygląd typowych foteli dla pracowników przed komputerem. Zabezpiecza się w ten sposób ich zdrowie w przyszłości, zapewniając prawidłową postawę przed ekranem. Uwzględnia się wysokość pracownika oraz jego wagę. Czy wiesz jakie fotele kupić dla swoich pracowników, aby były zgodne z przepisami?

Bezpieczne fotele do siedzenia przed komputerem

fotel do komputeraPracownik biurowy dużo czasu spędza przed komputerem podczas wykonywania swoich zajęć. Fotel do komputera musi spełniać normy BHP. Przede wszystkim jego oparcie nie może być zbyt odchylone od komputera. Postawa kręgosłupa podczas pracy powinna być wyprostowana. Musi on być profilowany tak, aby wpasować się w plecy. Wysokość podłokietników powinna nie przekraczać poziomu biurka. Najlepiej jeśli jest niższa od blatu o piętnaście centymetrów. Jeśli pracownik jest niski musi otrzymać dostęp do podnóżków. Mimo regulacji fotela, biurka zazwyczaj nie można wyregulować. Poprzez podnóżki niski pracownik może mieć ekran komputera na poziomie swojego wzroku. Fotel powinien być tak skonstruowany, aby zapewniał minimalną odległość wzroku od monitora. W przypadku ekranów powyżej piętnastu cali jest to czterdzieści centymetrów. Pracownik siedzący na fotelu musi mieć usztywniony górny odcinek kręgosłupa, czyli szyję. Jego głowa powinna spoczywać na poduszce stabilizującej. W ten sposób oszczędzi się problemów ze zdrowiem.

Stosowanie się do tych przepisów jest obowiązkowe na terenie całej Polski. Fotele, które spełniają te standardy są do kupienia w większości sklepów meblarskich, dlatego ich cena nie przewyższa ceny zwykłego fotela. Podnóżki często dodawane są w gratisie, lecz można je kupować osobno lub stworzyć samodzielnie, na przykład poprzez stolarską przeróbkę dołu biurka.