Każdy zakład przemysłowy wymaga ciągłych optymalizacji tak żeby uzyskać jak najwyższą wydajność oraz rentowność. Dotyczy to w szczególności poboru energii elektrycznej. Jej zakup z roku na rok jest coraz droższy. Co więcej wyprodukowanie prądu staje się coraz większym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego koniecznie należy jak najlepiej wykorzystać dostępne media oraz obniżyć na nie zapotrzebowanie.
Analiza instalacji elektrycznej
W tym celu w przemyśle stosowane są specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest zbieranie danych odnośnie sieci elektrycznej oraz jej stanu. Przykładem mogą być analizatory parametrów sieci, które oprócz wyświetlania danych w czasie rzeczywistym umożliwiają ich archiwizację. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu czy inwestycje mogą wziąć pod uwagę szeroki horyzont czasowy oraz rozpatrzyć wpływ pojedynczych zdarzeń w perspektywie całości. W ten sposób możliwe jest planowanie przyszłych działań, które mają na celu odpowiednie efekty. Warto wspomnieć, że przy pomocy analizatora możliwy jest pomiar takich parametrów jak chociażby napięcie zasilania i jego zapady, zaniki czy wahania, prąd, współczynnik mocy, zawartość harmonicznych oraz wiele innych. Wszystkie te parametry odpowiednio zinterpretowane mogą stanowić ważny element analizy funkcjonowania całego zakładu.
W ramach optymalizacji z reguły dochodzi do modyfikacji układów sterowania czy modernizacji maszyn lub całych linii technologicznych. Z biegiem czasu niektóre maszyny elektryczne tracą bowiem swoje nominalne parametry co wpływa na działanie całej sieci. Jak widać w przypadku zakładów przemysłowych niezbędne jest ciągłe doskonalenie oraz dokonywanie inwestycji, które pozwalają poprawić stan infrastruktury. Jest to niezbędne do dalszego rozwoju.