Nowości technologiczne!

Sposoby odpalania świec dymnych

Pirotechnika staje się coraz bardziej popularna. Wykorzystywana jest nie tylko w profesjonalnych pokazach, coraz częściej kupowana jest przez osoby prywatne. Znajduje swoje zastosowanie w branży fotograficznej, podczas pozorowania walk historycznych oraz przy grach typu ASG i Paintball. Najczęściej spotykaną pirotechniką w tego typu wypadkach są petardy dymne.

Jak bezpiecznie korzystać ze świec dymnych?

petarda dymnaŚwiece dymne są to bardzo proste produkty pirotechniczne zbudowane najczęściej z wymieszanych materiałów, które podczas spalania produkują duże ilości dymu. Są to najczęściej wszelkiego rodzaju potasy i azotany do których w niektórych przypadkach dodawane są uzupełniające składniki barwiące dym na wybrany kolor np proszek magnezowy, który zabarwi dym na kolor niebieski.  Petarda dymna jest pirotechniką bezpieczną. Pirotechnika tego typu posiada trzy różne systemy inicjujące zapłon. Sposób lontowy stosowany najczęściej, odpalenie następuje przy pomocy zamontowanego do świecy lontu, który spala się z prędkością około jednego centymetra na sekundę. Lont taki wystarczy podpalić a samą świecę odrzucić. Drugim sposobem jest odpalanie za pomocą specjalnej zawleczki zamontowanej w korpusie petardy, rozpoczęcie procesu spalania następuje gdy za taką zawleczkę pociągniemy. Trzeci sposób jest już mniej powszechny jednak nadal wykorzystywany polega on na potarciu siarki umieszczonej na szczycie petardy o specjalną pocierkę dołączaną do świecy. Dymy pirotechniczne należy stosować na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ opary uwalniające się podczas spalania mogą być szkodliwe.

Zatem wszystkie sposoby odpalania takich świec są bezpieczne jeśli będziemy z nich korzystać zgodnie z wytycznymi producenta, które napisane są na każdej świecy dymnej. W żaden sposób nie należy ingerować w konstrukcję takiej świecy. Wybór tego typu pirotechniki jest bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie.