Nowości technologiczne!

Wspinanie się z linami plecionymi

 

Wspinaczka górska wymaga dobrych lin, które nie będą nas zawodzić nawet w trudnych warunkach. Jeśli zastanawiałeś się, jak dobrać linę do wspinania się, myślę, że mogę Ci w tym pomóc. W tym przypadku trzeba uwzględnić miejsce, w którym będziesz się wspinać, a także wymaganą wytrzymałość lin. Najlepsze będę dobrze plecione odcinki linowe, które nie pękną nawet przy dużym obciążeniu.

Wybór lin plecionych do wspinaczki

liny plecioneWybrałem ten typ lin, ponieważ według mnie jest najlepszy do zabrania w góry. Liny plecione składają się z wielu mniejszych linek. Jest to bardzo ważne podczas wspinaczki z tego powodu, że skały często mają ostre krawędzie. Lina, która będzie się po nich przesuwać nie może zostać przecięta. Osoba wspinająca się zauważy, że część liny została nadcięta i będzie mogła spokojnie przenieść swój ciężar na druga linę asekuracyjną. Oczywiście nie będzie tak się działo za każdym razem – mówię jedynie o potencjalnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć. Ważna jest także wytrzymałość liny, która sięga czterech ton. Jeśli nie chcesz polegać na jednym typie liny, dobrze jest mieć linę plecioną chociażby w asekuracji. Jest pomocna we wspinaczce, ponieważ nie męczy dłoni tak, jak liny z materiałów sztucznych. Jest także łatwo do odplątania, dlatego możesz to robić będąc już na ściance skalnej. Niejednokrotnie miałem już okazję przetestować te liny w warunkach górskich i jestem zadowolony.

Kiedy się wspinamy, sami musimy zadbać o to, byśmy byli bezpieczni. Wybór dobrej liny to podstawa do tego, by móc cieszyć się uprawianiem tego sportu. Koszt liny zależy od jej długości, ale polecam kupić zapas. Pamiętaj, że wytrzymałość liny powinna być zwielokrotniona, aby w żadnym wypadku nie doszo do jej przerwania. Te liny wpasowują się dobrze w uprząż sportową.