Ekstensometr jest przyrządem służącym do pomiaru wydłużeń czyli zmian wymiarów liniowych elementów maszyn oraz konstrukcji, które wykonane są z różnego typu materiałów. Zazwyczaj składa się on z dwóch ostrzy nożowych, które dociskane są do badanej powierzchni w określonej od siebie odległości.
Czym są ekstensometry?
Jeżeli chodzi o specjalistyczny ekstensometr zasada jego działania opiera się na tym, że gdy następuje rozciąganie materiału, który jest próbką wówczas zmienia się odległość pomiędzy ostrzami przyrządu. Różnica w odległości jest zwielokrotniania poprzez mechaniczne dźwignie bądź układy optyczne. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie przejrzystej wartości wydłużenia na specjalnie utworzonej oraz skonfigurowanej do tego zadania skali odczytu. Sama ekstensja z kolei jest procesem polegającym na odkształceniu obiektu, które następuje poprzez działanie naprężeń rozciągających. Wśród dostępnych na rynku przyrządów wyróżnić możemy wiele rodzajów, które różnią się między sobą głównie zakresem zastosowań. Spotkać możemy zatem ekstensometry jedno- i dwuoosiowe, obwodowe, średnicowe, uśredniające, wysokotemperaturowe, zanurzalne, do dużych oraz małych odkształceń oraz wysokowydłużeniowe. Niektóre z nich służą do badań materiałów o bardzo dużych zakresach odkształceń takich jak plastik czy guma. Ich konstrukcja pozwala na prowadzenie testu do momentu zerwania próbki. Minimalizuje także wpływ na badanie samego mocowanego do próbki ekstensometru. Inne przyrządy z kolei służą do pomiaru odkształceń liniowych próbek o dużych bazach pomiarowych oraz stosunkowo niewielkich odkształceniach.
Duży wybór jeżeli chodzi o dostępne na rynku ekstensometry pozwala wykorzystywać je w szerokim zakresie baz i pomiarów oraz temperatur pracy nawet od -265 do +150 stopni Celsjusza. Sprawia to, że przyrządy te sprawdzają się doskonale w wielu warunkach.