Piwnica zazwyczaj kojarzy nam się z miejsce, ciemnym, zimnym i wilgotnym. Najczęściej jest to miejsce, gdzie przechowywany jest opał oraz produkty spożywcze, takie jak konfitury, czy kompoty. Mogą się tam również znajdować przytulne pomieszczenia. W każdym z tych przypadków musimy zadbać o ochronę piwnicy przed wilgocią oraz zapewnić dobre ogrzewanie.
Ochrona piwnicy przed niekorzystnymi czynnikami
Żeby do piwnicy nie dostawała się woda opadowa oraz wilgoć musimy dobrze zabezpieczyć jej ściany i podłogę. Izolacji piwnicy trzeba poświęcić uwagę już na etapie projektowania domu. Wybór metody zależy od warunków gruntowo-wodnych panujących na danym terenie, głębokości posadowienia domu oraz od tego jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ten cel. Dobra izolacja piwnicy składa się z części pionowej i poziomej. Pionowa izolacja ochrania ściany obiektu przed wodą opadową, z wód gruntowych oraz przed wilgocią. Zakładamy ją na ścianach zewnętrznych od strony gruntu. Powinna wystawać około 15-30 centymetrów ponad poziom ziemi. Izolacja pionowa powinna szczelnie łączyć się z izolacją poziomą. Miejsca ich styku są najbardziej narażone na niedociągnięcia wykonawcze, co skutkuje potem wnikaniem wilgoci. Izolacja pozioma kładziona jest na ławach fundamentowych i pod podłogą na gruncie. Wykonana jest najczęściej z papy bitumicznej na osnowie poliestrowej, która jest specjalnie przygotowana do kontaktu z gruntem. Poprawnie wykonana izolacja to pewna ochrona piwnicy.
Woda w gruncie powoduje niszczenie materiałów budowlanych poprzez rozpuszczanie niektórych ich składników. Ma również właściwości silnie korodujące. Może to być jeszcze przyspieszane przez agresywne związki chemiczne, które wnikają z wód opadowych, a także spływają z samych gruntów. Odpowiednie zabezpieczenie piwnicy jest więc bardzo ważnym etapem budowy.