W dzisiejszych czasach bez aktualnego prawa jazdy ciężko znaleźć dobrą pracę. Taka sytuacja wymusiła na młodych ludziach podjęcie decyzji o jak najszybszym zrobieniu prawa jazdy. Niektórzy już w liceum rozpoczynają kursy, aby kończąc szkołę można było szukać lepszej pracy.
Ile trwa kurs prawa jazdy?
Czas trwania kursu na naukę jazdy zależy od tego jak szybko wyjeździmy wszystkie godziny i czy szybko opanujemy nowe umiejętności. O możliwości dopuszczenia do egzaminu decyduje instruktor na podstawie obserwacji. W cenie kursu mamy do wyjeżdżenia aż trzydzieści godzin, z czego część musimy przeznaczyć na naukę na placu manewrowym. Zdobywamy tam umiejętność jeżdżenia do przodu i tyłu, jazdę po łuku i ruszanie z hamulca ręcznego. Najczęściej na opanowanie tych umiejętności kursanci potrzebują około dziesięciu godzin, a resztę spędzają na jeździe po mieście. Zanim zasiądziemy za kółkiem, to musimy odbyć część teoretyczną kursu, która obejmuje zaznajomienie się z przepisami ruchu drogowego, znakami drogowymi i ogólną budową samochodu. Nauka na prawo jazdy może trwać miesiąc czasu, ale może też trwać pół roku jeżeli kursant będzie miał problem z opanowaniem nowych umiejętności. W większości dużych miast znajdują się liczne szkoły jazdy, które poza tradycyjnym kursem, prowadzą także kursy doszkalające i udzielają dodatkowych, płatnych godzin, w ramach których kursanci mogą doszkolić się przed egzaminem. Na wyznaczenie terminu egzaminu w części praktycznej i teoretycznej najczęściej się czeka kilka tygodni.
Naukę na prawo jazdy zaczynają już nastolatkowie w czasie nauki w liceum, ponieważ rodzice dają im możliwość jeżdżenia ich samochodem, co dodatkowo motywuje młodych ludzi. W większych, wojewódzkich miastach, prawie każda osoba w wieku trzydziestu lat ma już prawo jazdy.