Podstawowym i głównym zadaniem każdego złącza jest połączyć elektrycznie przewód z dowolnym urządzeniem elektronicznym. Obecnie w technice cyfrowej stosuje się tysiące wielopinowych złącz. Jednym z najprostszych złącz jest zwykłe przylutowanie przewodu do podstawowej płytki drukowanej.
Standardowe złącze DIN – opis
Kiedyś standardowym i najczęściej używanym standardem do przesyłu wszelkiego rodzaju sygnałów były złącza DIN. Złącza tego typu wśród specjalistów nazywane były wtykiem diodowym. Mimo tego, że obowiązywało wiele różnych typów złącz przyjęło się używanie jednej nazwy DIN dla konkretnego wyglądu złącza znormalizowanego przez Deutsches Institut fur Normung(DIN). Na początku swojego istnienia wykorzystywane tylko do przesyłu sygnałów audio. W późniejszym okresie istnienia znalazły swoje zastosowanie jako interfejs do urządzeń MIDI jako złącze PS/2 wykorzystywane w informatyce do prawidłowego podłączenia klawiatur i myszki. Złącza DIN dzielimy na dwa rodzaje: męskie i żeńskie. Męskie wtyczki posiadają od 3 do 8 pinów w charakterystycznej metalowej osłonce. Żeńskie wtyczki nie posiadają pinów tylko otwory symetrycznie rozmieszczone otwory na piny podłączanego urządzenia. Najbardziej rozpowszechnione zostało złącze 5 dni 180º. Przewody w takim złączu niebyły krosowane wiec połączenie takie nie wprowadzało żadnych zakłóceń dlatego było wykorzystywane w starszych sprzętach audio. Jeśli w jednej wtyczce para pinów jest parą wejściową we wtyczce tego samego standardu para pinów stanowi parę wyjściową.
Obecnie złącza DIN są już bardzo rzadko spotykane i zostały wyparte przez złączą: cyfrowe oraz HDMI do przesyłu danych audio i wideo oraz w informatyce przez złącza USB oraz USB 3.0, które są znacznie szybsze i są w stanie przesłać więcej danych do jednego urządzenia.