Nowoczesne maszyny do przetwarzania tworzyw sztucznych są właściwie samowystarczalne. W najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach, operator jest potrzebny tylko i wyłącznie do odbierania gotowych detali, która powstają podczas całego procesu. Wystarczy, że co jakiś czas będziemy czyścić dany układ i dostarczać do silosów granulat, a nasz zakład będzie funkcjonował w ciągły sposób.
Dodatkowy element form wtryskowych
Formy wtryskowe są coraz bardziej złożonymi elementami. Jeszcze niedawno człowiek musiał ingerować w ich działanie, jednak od pewnego czasu stały się one całkowicie samowystarczalne. Obok podgrzewanego układu oraz specjalnych siłowników coraz częściej pojawiają się rdzenie rozprężne. Nie są to takie układy, jednak ich zastosowanie znacznie wpływa na cały proces produkcji. Na czym polega ich działanie? Po tym, jak wtryskarka kończy cykl produkcyjny i forma wtryskowa się otwiera, gotowy detal trzeba z niej wyjąć. Właściwie było tak do momentu zainstalowania rdzeni rozprężnych, które są odpowiedzialne właśnie za wypychanie wyrobów z maszyny. Ich montaż nie jest prosty, ponieważ element musi znajdować się we wnętrzu formy. Ogromnym wyzwaniem dla inżynierów jest również zaprojektowanie tego urządzenia. Po pierwsze mus być odpowiednio wyważone i nie może pogarszać powstawania odlewów, a po drugie musi być sterowane w taki sposób, aby siła nie była zbyt duża, bo mogłaby uszkodzić powstający detal.
W większości narzędziowni istnieje możliwość zamówienia form wtryskowych wyposażonych w tego typu rdzenie. Pomimo odrobinę wyższej ceny kształtek, wielu producentów decyduje się na zakup takich układów, ponieważ znacznie zwiększają one wydajność całego procesu produkcyjnego. Dodatkowo inżynierowie cały czas unowocześniają tego typu elementy, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej praktyczne.