Nowości technologiczne!

Panele solarne do podgrzewania wody

Zielona energia jest coraz częściej stosowanym terminem w dzisiejszej gospodarce. Coraz więcej państw w najbliższym czasie planuje porzucić wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach spalających paliwa konwencjonalne. Całkowite wyeliminowanie tego zjawiska nie jest możliwe z dnia na dzień, jednak jego ograniczenie jak najbardziej. W tym celu stosuje się specjalne rozwiązania alternatywne, które mają za zadanie ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zastosowanie paneli solarnych

panel solarnyW skład tych rozwiązań, które są znane pod nazwą odnawialne źródła energii wchodzą między innymi: elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne, biogazownie czy pompy ciepła. Szczególnie popularnymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie są panele słoneczne. Panel słoneczny znany jako panel solarny, jest ogrzewany przez padające promienie słoneczne, z których przechwytuje energię. W jego strukturze znajduje się specjalny materiał, który ma za zadanie pochłaniać padające promienie słońca. W ten sposób zostaje podgrzana ciecz, która znajduje się w obiegu. Cieczą tą przeważnie jest glikol lub solanka. Następnie ciecz jest pompowana do miejsca, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy cieczą a wodą. Najczęściej są to bojlery ciepłej wody użytkowej. Gdy temperatura procesu jest za niska woda w bojlerze jest podgrzewana za pomocą grzałki do zadanej temperatury. Proces ten pochłania znacznie mniej energii niż w przypadku grzania wody samą grzałką.

Rozwiązanie to jest stosowane szczególnie w budynkach jednorodzinnych lub domkach wczasowych. Dzięki panelom słonecznym można w prosty sposób podgrzać wodę w celach użytkowych. Dzięki temu oszczędzana jest energia elektryczna, która w większości przypadków była by wytworzona w elektrowniach spalających paliwa stałe.