Zielona energia jest coraz częściej stosowanym terminem w dzisiejszej gospodarce. Coraz więcej państw w najbliższym czasie planuje porzucić wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach spalających paliwa konwencjonalne. Całkowite wyeliminowanie tego zjawiska nie jest możliwe z dnia na dzień, jednak jego ograniczenie jak najbardziej. W tym celu stosuje się specjalne rozwiązania alternatywne, które mają za zadanie ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Zastosowanie paneli solarnych
W skład tych rozwiązań, które są znane pod nazwą odnawialne źródła energii wchodzą między innymi: elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne, biogazownie czy pompy ciepła. Szczególnie popularnymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie są panele słoneczne. Panel słoneczny znany jako panel solarny, jest ogrzewany przez padające promienie słoneczne, z których przechwytuje energię. W jego strukturze znajduje się specjalny materiał, który ma za zadanie pochłaniać padające promienie słońca. W ten sposób zostaje podgrzana ciecz, która znajduje się w obiegu. Cieczą tą przeważnie jest glikol lub solanka. Następnie ciecz jest pompowana do miejsca, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy cieczą a wodą. Najczęściej są to bojlery ciepłej wody użytkowej. Gdy temperatura procesu jest za niska woda w bojlerze jest podgrzewana za pomocą grzałki do zadanej temperatury. Proces ten pochłania znacznie mniej energii niż w przypadku grzania wody samą grzałką.
Rozwiązanie to jest stosowane szczególnie w budynkach jednorodzinnych lub domkach wczasowych. Dzięki panelom słonecznym można w prosty sposób podgrzać wodę w celach użytkowych. Dzięki temu oszczędzana jest energia elektryczna, która w większości przypadków była by wytworzona w elektrowniach spalających paliwa stałe.